۶ نکته برای تبدیل شدن به مدیر قاطع دپارتمان خدمات مشتری کسب و کارتان

۶ نکته برای تبدیل شدن به مدیر قاطع دپارتمان خدمات مشتری کسب و کارتان

داشتن اعتماد به نفس لازمه پیشرفت در هر کاری است، بخصوص در مراکز ارتباط (Contact Center)، که داشتن قدرت تصمیم گیری سریع و درست،  مهم ترین نکته در اداره کردن تماس های ورودی می باشد. تظاهر به قاطعیت، مخصوصا زمانی که سعی بر کسب اعتماد کسانی را داریم که ممکن است در ابتدا به نظرات شما اهمیت ندهند بسیار مهم است. مثل خیلی چیز ها در زندگی، داشتن اعتماد به نفس نیز یک مهارت است و مانند تمامی مهارت ها، می تواند توسعه پیدا کند.عمل کردن به چندین نکته نه تنها باعث می شود که قاطع تر به نظر برسید بلکه در حقیقت به شما کمک می کند تا  قاطعیت را احساس کنید

۱ . سناریو های مختلف را بررسی کنید

احتمالا شما درباره اینکه چه شرایطی شما را  عصبانی یا دلواپس می کنند آگاه هستید، شرایطی مثل قرار های مهم کاری و یا گرفتن تصمیم های بزرگ. برای تسکین دادن به دلواپسی ها و بر انگیختن حس قاطعیت از خودتان بپرسید که:

  • نظرتان درباره شرایط چیست ؟
  • انتظار می رود که چه اتفاقی رخ دهد ؟
  • از شما چه خواسته هایی خواهند داشت ؟
  • دوست دارید که چگونه دیده شوید ؟

با فکر کردن راجع به سناریوهای مختلف و  مشخص کردن اینکه به چه چیزهایی فکر می کنید، بسیاری از مشکلات حل می شود. وقتی که این کار را انجام می دهید میزان استرس راخود را کاهش می دهید، و اجازه می دهد تا بیشتر حس اعتماد به نفس کنید. یک نکته مفید در این شرایط این است که از خود بپرسید ” بدترین اتفاقی که می تواند رخ دهد چیست؟ ” تقریبا همیشه، پیامدها به بدی یا غیر قابل تغییر تر  از آن چیزی که فکر می کنید نیست. این دید نیز به شما کمک می کند تا با شرایط کنار بیایید.

۲ . دست کم گرفتن مهم ترین مهارت

مهارت گوش دادن به حرف ها مهارتی است که دست کم گرفته می شود. زمانی که شما مشتاقانه به حرف ها گوش می کنید یک سری اتفاق های عجیب و فوق العاده می تواند رخ دهداولا، تیم تحت رهبری، تعبیری از عاقل بودن و قاطعیت از شما خواهند داشت. دوما، با گوش کردن، می توانید فهم بهتری از شرایطی که در آن قرار گرفته اید را به دست آورید، و تصمیم  های موفقیت آمیزی بگیرید.این کار به تنهایی، موجب ایجاد اعتماد به نفس در خود و دیگران می شود. سوما، به شما زمان و فضا می دهد تا جواب خود را در آرامش، به طور سنجیده شده و شفاف آماده کنید و بیان کنید

۳ . سوالات صحیح بپرسید
سوال درست پرسیدن نیز یک مهارت مهم است. با پرسیدن سوال های  مناسب، نه تنها شما اطلاعات مربوط بیشتری که در تصمیم گیری ها اثر می گذارد به دست خواهید آورد، بلکه، قاطع تر به نظر می رسید.

۴ هیچ کاری نکنید و هیچ چیزی نگویید.
انسان ها از سکوت متنفرند. به همین خاطر است که از سکوت با لفظ “عجیب” یاد می‌کنند. اما اگر از دید نزدیکتر به موضوع  نگاه کنیم، خواهید دید که افراد دارای اعتماد به نفس بالا در سکوت راحت ترند. دیگران این افراد را بافکر و باملاحظه می‌پندارند.با سکوت کنار بیایید و از زمان برای آماده سازی آنچه می‌خواهید بگویید و چگونگی بیان آن استفاده کنید. این گونه شما فردی با اعتماد به نفس و کسی که تمام اوضاع را تحت کنترل دارد شناخته خواهید شد.

۵ . قاطع باشید
هیچ جیزی در زندگی ۱۰۰% و گارانتی شده نیست. با این وجود افراد دارای اعتماد به نفس طوری نظرات خود را اعلام می کنند که گویا از اطمینان کاملی دارند.

۶ . اشتباهات خود را بپذیرید
اولین نفری باشید که اشتباهات خود را می پذیرید. اگر که تماس اشتباهی گرفتید،  برای آنها  تماس چه نقصی داشت و اینکه چه کارهایی برای جبران کردن آن می خواهید انجام دهید را توضیح دهید.تیم شما به قابلیت های شما  در آنالیز کردن خطاها و مصصم بودن شما نیز با این کار ایمان می آورند. داشتن اعتماد به نفس امری حیاتی است. خوشبختانه، برای کسانی که از این موضوع بی بهره هستیم، می توانیم آن را به دست آوریم. و اولین مرحله هم این است که باور کنیم که می توانیم  اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم.
ماهاماتا گاندی می گوید ” اگر باور به انجام کاری را داشته باشیم، حتما می توانیم ظرفیت انجام دادن آن را به دست آوریم، حتی اگر آن را از ابتدا نداشته باشیم.”